Hémérocalle
'Popagano' (Maryott, 2019)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Feuillage : | Semi-persistant |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 23" (58 cm) |
| Diamètre : | 5" (13 cm) |
| Boutons : | 20 |
| Branches : | 2 |
| Habitude : | Étendue |
| Forme : | Simple |
| Semis : | P810A |
| Description : Cream (RHS 27A) petals, three eights inch purple (RHS 187C) eye and edge, light yellow (RHS 19A) appliqued throat on petals and sepals. | |

