Hémérocalle
'Petticoat Government' (Selman, 2010)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Feuillage : | Semi-persistant |
| Remontante : | Oui |
| Parfumée : | Parfumée |
| Hauteur : | 42" (107 cm) |
| Diamètre : | 6" (15 cm) |
| Boutons : | 25 |
| Branches : | 6 |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | 06-501A |
| Description : lavender-peach-pink blend with yellow to gold throat and ruffled gold edge | |
| Ascendance Photographies | ||||||||||||
| | ||||||||||||
| | ||||||||||||
| | ||||||||||||
|


