Hémérocalle
'Visionary' (Maryott, 2008)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Feuillage : | Persistant |
| Remontante : | Oui |
| Parfumée : | Parfumée |
| Hauteur : | 34" (86 cm) |
| Diamètre : | 5.75" (15 cm) |
| Boutons : | 20 |
| Branches : | 2 |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | E190A |
| Description : beige ground with bluish maroon eye and edge above light yellow appliqué throat | |



