Hémérocalle
'Vina S. Simmons' (Shooter-E., 2001)

| Ploïdie : | Diploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Feuillage : | Dormant |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 32" (81 cm) |
| Diamètre : | 7" (18 cm) |
| Boutons : | 22 |
| Branches : | 3 |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | 92-567A |
| Description : cream with light pink midribs above chartreuse green throat | |

