Hémérocalle
'Blue Flirt' (Stamile-G., 2001)

| Ploïdie : | Diploïde |
| Floraison : | Hâtif à mi-saison |
| Feuillage : | Semi-persistant |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 18" (46 cm) |
| Diamètre : | 2.75" (7 cm) |
| Boutons : | 16 |
| Branches : | 3 |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | D99-1A |
| Description : mauve with a steel blue eye above green throat | |
| Ascendance Descendance | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|

